Elsősegély - Reszegi Imre rovata

Reszegi Imre a dunaújvárosi mentőállomás vezetője. Négy kisgyermek édesapja.

Mellkasi szorítás esetén azonnal hívjunk mentőt! - 2012. 09.04.

Ha egy beteg olyan mellkasi fájdalmat érez, mely nem sérüléssel, balesettel kapcsolatos, a legjobb ha azonnal a mentőkhöz fordul a 104-es telefonszámon. A vérellátás hiányosságából adódó mellkasi fájdalom rendszerint szorító jellegű, a betegek gyakran úgy írják le, mintha nehéz súly nyomná a mellkasukat. A fájdalom időnként égő jellegű, kisugárzási területe jellemző - az állkapocsba, a bal vállba, mindkét, főleg a bal karba, gyakran az gyomorszájba és a hátba sugárzik.

A betegek jelentős részének volt már korábban hasonló panasza, leggyakrabban magas vérnyomás betegségben, szívritmuszavarokban éltek meg hasonló panaszokat.  Nagyon fontos, hogy az ismert koszorúér betegek azt panaszolják, hogy a korábban jól bevált „nyelvalá való” gyógyszerük akár 5 percenként bevett adagban elszopogatva sem enyhíti lényegesen a fájdalmat. Néha a betegek a mellkasi fájdalom mellett, súlyos nehézlégzést is jeleznek, máskor váratlan ájulás, eszméletvesztés heveny szívizomelhalás (infarctus) első jele.

Az infarktus sikeres kezelésében kiemelkedően fontos a beteg és az első észlelő (munkatárs, családtag, kezelőorvos) reakciója és felelőssége! Fontos a beteg felkészítése, hogy mi a tennivalója a fenti tünetek jelentkezésekor. Természetesen nem érdemes felesleges pánikot kelteni, de a nagy kockázatú betegek esetében az ilyen irányú felvilágosító munka nagy jelentőségű lehet a későbbiekben.

Mire készítsük fel a betegeket?

Súlyos, nyugalmi mellkasi fájdalom esetén pihenjen le, kerülje a fizikai és a szellemi aktivitást, vegyen be szokásos „nyelvalá” való gyógyszeréből, ha nem használ 5 percen belül, azonnal hívja a mentőket. Fontos, hogy a segélykérő hívás tárgyilagos, lehetőség szerint zavaró információktól mentes legyen. Semmiképpen se tegye le a kagylót addig, amíg a segélykérő-telefon kezelője ezt nem javasolja. Kövesse a kezelő utasításait. Amíg a mentőre vár a kezelés első fázisaként 3OO mg aszpirint rágjon el.
Fontos, hogy a beteg ne késlekedjen! Az első 3 óra a legfontosabb a kezelés és a rehabilitáció tekintetében! Az a tapasztalat, hogy különösen azok a betegek, akik panasza éjszaka, családi környezetben jelentkezik, hajlamosak az indokolatlan késlekedésre. Szorító melelkasi fájdalomhoz késlekedés nélkül hívjanak mentőt!